Hotel      Aktuality      Ubytovanie      Stravovanie      Relax centrum      Kongresy      Akcie      Rezervácie      Fotogaléria      Kontakt  

Je veľmi pravdepodobné, že masáž patrí v histórii ľudstva medzi najstaršie liečebné postupy už od praveku. Bolesti sa dajú mierniť alebo dokonca odstrániť trením či hnietením, ktoré patria ku základným hmatom klasickej masáže.  Prvé zmienky o masáži ako liečebnej technike pochádzajú z  Egypta na Erbesovom papyruse 5000 rokov pr.n.l. avšak prvými, ktorí popísali liečivé účinky boli Číňania okolo roku 3000 pr.n.l. Vo východných kultúrach bola masáž tela praktizovaná od dávnych čias a je súčasťou ich životného štýlu dodnes.  Hipokrates učil, že „lekári majú byť vzdelaní v mnohých odboroch ale najmä v umení trenia, lebo trenie spevní kĺb, ktorý je príliš voľný a uvoľní ten, ktorý je príliš tuhý“.  Rimania sa naučili umeniu masáže od Grékov. Najväčšiu zásluhu o rozvoj masáže mal v tomto období Galénos, slávny rímsky lekár, hlavný lekár školy gladiátorov.

V stredoveku sa do popredia dostáva duševná starostlivosť, čo malo za následok úpadok terapeutických procedúr (masážnych technik) v Európe. V 16. storočí nastáva rozmach medicíny. Dôraz sa kladie na duševú ale aj telesnú liečebnú starostlivosť. Na konci 18. storočia v Nemecku, Francúzku a Švédsku vznikajú školy, ktoré vyučujú masážne techniky

Už v minulosti poznali ľudia masáž ako jeden z prostriedkov liečenia a  regenerácie organizmu, pri ktorom si človek ako fyzicky tak aj psychicky oddýchol a zregeneroval sa. Dnes je vplyv masáže na ľudské telo už dobre preskúmaný a spolu s inými relaxačnými a rehabilitačnými prostriedkami by mala mať nenahraditeľné miesto či už v športe alebo v obyčajnom živote. Mnohí si to však neuvedomujú a svoje ťažkosti  riešia prevažne medikamentami alebo urýchlenou návštevou lekára namiesto toho, aby problém vyskúšali odstrániť príjemnejším a možno aj účinnejším spôsobom. Vo všeobecnosti by sa masáž dala definovať ako mechanické pôsobenie na povrch tela, pri ktorom dochádza k pozitívnym zmenám v tele masírovaného. To čo by sme chceli masážou dosiahnuť prevažne závisí od hmatov, ktoré masér použije. Každý z nich je presne cielený a spolu vytvárajú celok a druh masáže. Treba však podotknúť, že kvalita závisí od schopností maséra tieto hmaty správne a odborne používať. Výsledkom pôsobenia masáže je celkový účinok na organizmus. Hmaty pôsobia na jednotlivé časti tela a centrálny nervový systém podnety vyhodnocuje a reaguje na ne. Masáž sa tak skladá z množstva malých čiastkových účinkov. Výsledkom môže byť viac miestne pôsobenie, alebo celkové pôsobenie na organizmus.

Účinky masáže sa dajú zhrnúť do troch základných skupín. Sú to reflexný, biochemický a mechanický. Reflexný účinok je pri masáži pokladaný za najdôležitejší a rozhodujúci. Pri masáži dochádza k dráždeniu receptorov, ktoré sa nachádzajú v koži, šľachách, kĺboch a svalov. Pomocou týchto receptorov prúdia do mozgového centra podnety, ktoré sú spracovávané a odstredivými dráhami privádzajú impulz k výkonným orgánom. To má vplyv na ich senzomotorické a vegetatívne zmeny. V centrálnej nervovej sústave dochádza k dráždeniu centier, ktoré zodpovedajú za viaceré časti tele. Takýmto dráždením sa množstvo nasledujúcich reakcií rozširuje a každá i miestne vykonávaná masáž má v podstate celkový dopad. Rozsah a charakter periférnych zmien pri masáži závisí od techniky a spôsobu vykonávania masáže. Pri dráždení určitej oblasti kože dochádza  k dráždeniu aj iných častí tela ako sú napríklad orgány, ktoré sú inervované z rovnakej oblasti – segmentu. Ak sa vyskytuje nejaký chorobný proces v určitom orgáne, bude to mať za následok zmenu v oblasti zhodného segmentu. Toto spojenie môžeme využiť aj opačne. Na základe dráždenia určitého kožného segmentu, môžeme ovplyvniť napríklad svalový tonus niektorých častí tela.  Reflexné pôsobenie sa uskutočňuje  prostredníctvom tzv. reflexného oblúka , ktorý ma 5 častí . Vzhľadom na jeho význam pre chápanie mechanizmu masáže ho opakujeme :


Biochemický je veľmi úzko spojený s reflexným účinkom. Pri masáži sa začnú vylučovať niektoré látky a hormóny, ktoré pôsobia na cievy v koži a podkožných oblastiach. Tieto látky sú prevažne histamínového charakteru. Preukázateľné je taktiež uvoľňovanie adrenalínu a acetylcholínu a ich účinky, ktoré sú v masírovanej oblasti ako aj v celom organizme. Uvoľňovanie týchto látok je spojené s činnosťou nervovej sústavy a teda aj reflexným účinkom uvedením v predchádzajúcej časti. Mechanický účinok sa prejavuje predovšetkým v zlepšení činnosti cievneho systému. Za najzákladnejší vplyv sa udáva zrýchlené prekrvenie ciev a tepien. Takéto zrýchlenie vedie k urýchlenému odplavovaniu rozpadových produktov a tým k normalizácií vnútorného prostredia. V trénovanom svale  sa behom činnosti zvyšuje celkový kapilárny  objem oproti pokojovému stavu až  240 krát. Podobne pri masáži sa v svale otvára veľké množstvo kapilár, ktoré sú za normálnych okolností zatvorené. Na plošnom milimetre svalového rezu je v kľude otvorených 30 až 300 kapilár. Po masáži môže tento počet stúpnuť až na 1300 otvorených kapilár. Ide teda o niekoľkonásobné väčšie prekrvenie a s tým spojené zvýšené okysličenie a prísun živín. Zlepší sa difúzia všetkých potrebných látok z kapilár do medzibunkového priestoru a do buniek. Zvýšené vyplavovanie škodlivých látok ako je napríklad kyselina mliečna je hlavným faktorom prečo sa masáž využíva ako regeneračný prostriedok.

Mnoho ľudí má problém odhadnúť kedy a ako často by mali masáž absolvovať. S týmto problémom by vám mal pomôcť skúsený terapeut či masér. Spolu s vašimi informáciami o aktuálnom stave by mal vedieť nastaviť váš osobný profil masáži, prípadne terapie a v prípade, že vám sám nevie pomôcť, mal by vás vedieť správne usmerniť a poradiť ďalšieho odborníka v danom obore.


Správny masér by mal:

▪ už pri prvom kontakte na Vás pôsobiť príjemne,
▪ byť vždy upravený a dodržiav ať hygienu pri práci,
▪ prostredie, v ktorom pracuje udržiavať v čistote a príjemnej atmosfére,
▪ na začiatku masáže venovať pozornosť Vášmu zdravotnému stavu a informovať sa o prípadných kontraindikáciách,
▪ doporučiť Vám vhodný druh masáže,
▪ poskytnúť pred masážou čistú plachtu,
▪ zakryť Vás prikrývkou, aby nedošlo k prechladnutiu,
▪ byť schopný vysvetliť Vám, ktorý sval Vás bolí a čo proti tomu robiť,
▪ profesionálny masér by mal prispôsobiť masáž každému jednotlivcovi a použiť na to vhodné hmaty,
▪ po masáži by Vám mal doporučiť ostať chvíľu na lôžku, aby nedošlo ku kolapsu,
▪ mal by Vám doporučiť piť dostatok tekutín, aby sa škodlivé látky, ktoré boli pri masáži uvolnené, mohli ľahšie z tela   odstrániť.

Pozor na masérov, ktorí sa riadia pravidlom, že správna masáž musí bolieť!
Rozhodujúce je, aby masáž bola pre Vás príjemná, a aby ste po masáži poci-
ťovali úľavu od stuhnutého svalstva.

Čo urobiť, aby bola masáž vždy príjemná a aby sme mali z nej dobrý pocit ?
Čo je dobré o masáži vedieť.
V prvom rade pamätajte na to, že masáž je pre Vás a mala by vyhovovať v prvom rade Vám. Keďže každému vyhovuje iný tlak a každý máme aj iný prah bolesti, je len na prospech veci, keď si kedykoľvek počas masáže usmerníte vhodnosť tlaku, ktorý práve Vám viac vyhovuje. Masér je dokonca povinný sa počas masáže opýtať na vhodnosť tlaku a pod. Je dobré ak je masér oboznámený s tým, či ste mali namáhavý deň (napr.: či ste boli na túre alebo ste športovali a pod.), a tak môže navoliť správne hmaty, tak aby Vám dopomohol k úľave. Niektorí ľudia si nedoprajú masáž preto, že si nevedia predstaviť, ako to prebieha.
Nezabúdajte , že Vy ste pánmi situácie a záleží len na Vás, čo a ako bude prebiehať. Optimálna masáž sa vykonáva na nahé telo, ale ak si niekto želá, môže si kľudne ponechať spodné prádlo. Tu by mal pamätať na to, že masážou sa pôsobí aj na lymfatický systém, ktorého 80% sa nachádza tesne pod kožou, ktorý nám 
odvádza z tela nahromadené škodlivé látky a ak mu niečo bráni v jeho odvádzaní, nie je možné dosiahnuť plnohodnotný účinok masáže. Ale ani to nie je nutné, pretože dobrý masér Vás bude mať počas masáže stále poprikrývaného a nedopustí, aby ani na chvíľku bolo vidieť to, čo má zostať zakryté. Ponechá Vám súkromie keď si na lôžko líhate , vstávate , alebo sa pretáčate na druhú stranu. Iná situácia je keď klient potrebuje pomoc .


Účinky masáže.
Účinok masáže
 je závislý od druhu masáže a od použitých masérskych hmatov. Každý z nich má svoje osobité vlastnosti, ktoré umožňujú ovplyvňovať organizmus ako celok, alebo jeho jednotlivé časti. Nezanedbateľnou skutočnosťou je pritom to - kto a ako tieto hmaty používa. Koža sa vplyvom pravidelnej masáže spevní a stane sa pružnejšou. Masážou sa zlepšuje prekrvenie masírovaných časti a zlepšenie metabolizmu buniek, stimuluje sa krvný obeh, čo pozitívne ovplyvňuje činnosť jednotlivých orgánov. Zlepšuje dýchanie a celkové okysličenie organizmu, posilňujú sa hrudné svaly a správne držanie tela. Stimuluje pokožku, jednotlivé nervy a ich zakončenia, aktivuje väčší počet nervov a tým posilňuje hmat. Dosahuje sa zmena svalového napätia. Masáž ma aj výrazný vplyv na lymfatický systém a odplavovanie metabolitov a baktérii. Mechanickým pôsobením dochádza k odlupovaniu zrohovatených kožných buniek. Pri masáži sa do krvného obehu uvoľňuje väčšie množstvo chemických látok ako acetylcholínov, histamínov a endorfínov. Encefalín pôsobí euforicky - je to látka blaženosti. Výskum dokázal, že aj také bežné pofúkanie a hladkanie boľavého miesta od mamy je nie len psychologický ťah ako u pokojiť dieťa, ale práve pri tom naše telo uvoľní vzácne endorfíny - sú to látky typu morfia ktoré dokonca zmierňujú bolesť.


Doporučené: 
podávajte si priateľsky ruky, neodmietajte objatie, nezabúdajte na pochvalné potľapkanie po pleci, nebuďte skúpi na pohladenie a nie len svojich ratolestí, ale darujte pohladenie aj tým, ktorí kedysi hladili Vás. Nezabúdajte aj na príjemné pohladenie a dotyky v partnerskom živote.

Veľmi významnou skutočnosťou je , že ak si doprajeme poriadnu harmonizujúcu celotelovú masáž, významne odľahčíme organizmus, ktorý sa už nemusí tak namáhať s odplavovaním toxínov, ktoré boli pri správnej masáži usmernené a spustil sa celý rad vyššie uvedených účinkov, a takto odľahčený organizmus sa môže viac sústrediť na iné problémy a tým aj priamo napomáhame dokonca k liečeniu.


Čo by mal masér  zabezpečiť.

Masáž nesmie vykonávať neúmerným tlakom - masírovaný nesmie odchádzať z masáže rozlámaný s modrinami. V priebehu masáže sa musí opýtať klienta na vhodnosť tlaku. Masér musí byť čistý, osprchovaný, musí mať vhodnú obuv, tričko, biele nohavice, biele ponožky a musí mať ostrihané nechty. Počas masáže nesmie mať na rukách prstene a ani iné predmety, ktorými by mohol spôsobiť zranenie. Pred masážou nesmie konzumovať aromatické jedlá a piť alkoholické nápoje. Pred masážou a počas nej nesmie fajčiť. Ak je fajčiar, tak si musí po každom fajčení umyť zuby a vypláchnuť ústnu dutinu. Ak sa pri masáži potí - musí mať vhodný uterák preložený cez plece, ktorým si priebežne utiera pot. Po každom masírovanom si musí umyť ruky.
Povinnosti masírovaného.
Musí byť čisto a dôkladne umytý. Pri celotelovej masáži by nemal zabudnúť ani na chodidlá, lebo aj tie sa masírujú. Ak si je vedomý  akýchkoľvek  problémov, o ktorých by mal masér vedieť, mal by ho na ne upozorniť. Ak kedykoľvek počas masáže pocíti neúmerný tlak alebo bolesť, má na to maséra upozorniť, ale aj na skutočnosti, ktoré by mohli masáž pozitívne alebo negatívne ovplyvniť.

Na čo má právo masírovaný?
Určite 
na kvalitnú a odbornú masáž. To, aby ju dostal z časti záleží aj na jeho výbere. Určite, keď bude jediným kritériom najnižšia cena, tak asi nebude rozumné očakávať aj najvyššiu kvalitu

Masér musí brať do úvahy Vašu požiadavku na vhodný tlak, ktorý požadujete, či vhodnú zostavu masírovaných častí tela, ktorú požadujete a musí vynechať časti tela, ktoré si neprajete masírovať.
Máte právo si vybrať masážny prostriedok, či je to už olej, emulzia a to buď chladivá, neutrálna alebo hrejivá a pod. a tiež máte právo dohodnúť si aj iný čas trvania masáže.

Masáž musí byť však pre Vás vždy príjemná a musíte mať z nej dobrý pocit !

História

Copyright © 2014 altenberg.sk. Všetky práva vyhradené.

Hotel Altenberg - aktívny oddych v Starých horách
HOTEL   ALTENBERG